Obecne wytyczne odnośnie rozszerzania wiedzy zalecają aby karmić dziecko wyłącznie piersią do szóstego miesiąca życia. Wielu rodziców jednak zaczyna rozszerzanie diety pomiędzy czwartym a szóstym miesiącem życia. Każde dziecko jest inne. Należy jednak pamiętać, że układ trawienny niemowlaka nie jest wstanie strawić innego pokarmu niż mleko przed 17 tygodniem życia.
Rozszerzanie diety należy zacząć od podawania kaszek – najlepsza kaszka to kaszka jaglana. Kasza jaglana jest idealna dla niemowląt – jest lekkostrawna i dobrze przyswajalna. Kaszka ta zawiera bardzo dużo składników mineralnych głównie żelaza, fosforu, cynku, mangamu czy krzemu. Kasza jaglana nie powoduje alergii i jest bezglutenowa.
Pierwsze warzywa i owoce
Najlepsze warzywa do rozszerzania diety:
- bataty,
- pasterniak,
- dynia,
- ziemniaki.
- marchewka,
- cukinia,
- burak
Są dwie metody rozszerzania diety. Pierwsze pokarmy można podać w formie z miksowanej papki lub jako kawałki które dziecko może włożyć do ust „Baby Led Weaning”. W założeniu ta metoda pozwala na samodzielne jedzenie od pierwszego posiłku w takiej konsystencji jakie są rzeczywiście np. różyczka kalafiora, brokułu, kawałek cukinii czy makaron.
Zgodnie z zaleceniem WHO aby można stosować tą metodę dziecko musi:
- mieć ukończone 6 miesięcy życia,
- samodzielnie siedzi,
- potrafi samo włożyć sobie kawałek pokarmu do buzi,
- nie wypycha jedzenia językiem z buzi,
Można również połączyć te dwie metody podając zmiksowane pokarmy gdy dziecko jest gotowe na rozszerzanie diety (szczególnie gdy jest młodsze niż sześć miesięcy) z wprowadzaniem kawałków pokarmów i jedzeniem przy rodzinnym stole gdy dziecko jest starsze.