Pytania o alergie

UcztaMalucha.pl alergia

Przyczyną alergii pokarmowych u dzieci jest błędne działanie układu immunologicznego, który rozpoznaje elementy składowe jedzenia jako szkodliwe. Organizm reaguje na to, co dla większości ludzi jest nieszkodliwym białkiem w żywności. Podczas tych reakcji uwalniana jest histamina, która powoduje typowe objawy. Rozpoznajemy je jako alergie. Objawy to: wysypka skórna, obrzęk, wymioty i / lub biegunka.

Jeśli w rodzinie wystąpiły alergie lub choroby atopowe takie jak katar sienny czy astma istnieje większe prawdopodobieństwo alergii u dziecka. Ogólna częstość występowania alergii u dzieci jest bardzo mała ( maksymalnie 6 procent).

Obecnie rekomenduje się dzieciom wprowadzanie stałych pokarmów między nie wczeniej niż w piątym miesiącu życia. W przypadku wystąpienia alergii bądź astmy w rodzinie, należy skonsultować z pediatrą wprowadzanie alergizujących pokarmów. Dobrze też robić przerwę jedno lub dwudniową wprowadzając tego typu pokarmy. Nie eliminujemy z diety dziecka mleka i zbóż bez konsultacji z lekarzem.

Dobrą informacją jest to, że dzieci wyrastają z alergii na mleko i jajka w okolicach piątego roku życia. Niestety alergie na orzechy, ryby raczej nie mijają. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości należy skonsultować się z lekarzem. Trzeba zawsze pamiętać, że układ immunologiczny tak małego dziecka nie jest w pełni dojrzały i mogą one bardzo szybko się rozchorować.

Nietolerancja laktozy

Dziedziczna nietolerancja laktozy rozwija się w późniejszym okresie i rzadko kiedy dotyczy niemowląt. Nietolerancja laktozy w okresie niemowlęcym najczęściej występuje w wyniku rozstroju żołądka, który powoduje obrzęk błony śluzowej jelita, tymczasowo zmniejszając w nim ilość enzymu laktozy. Powoduje to biegunkę i wzdęcia, ale trwa tylko kilka tygodni. Ponieważ jest to tymczasowe nie należy tego mylić z alergią na białko mleka krowiego. Jeśli dziecko jest karmione piersią należy kontynuować ale jeśli jest karmione mlekiem modyfikowanym, należy zmienić na kilka tygodni mleko modyfikowane o niskiej zawartości laktozy, a następnie wrócić do zwykłego. Najlepszym tego rodzaju mlekiem jest mleko np Hipp comfort lub mleko kozie dla niemowląt Mleko kozie zawiera obniżoną zawartość laktozy szczególnie lekkostrawny tłuszcz, hydrolizowane białko i cenne galaktooligosacharydy (GOS). Zawiera również wszystkie niezbędne składniki odżywcze, naturalne kultury bakterii kwasu mlekowego oraz LC PUFA. 
 

Nietolerancja laktozy nie jest alergią – jest bardziej niemożliwością strawienia laktozy ( cukru w mleku) spowodowaną brakiem laktazy – specjalnego enzymu. Z reguły przypadłość ta jest dziedziczna szczególnie często występująca u afroamerykanów. W takim przypadku u Twojego dziecka mogą wystąpić wzdęcia, biegunka i gazy, zwykle 30 minut po codziennym posiłku. Oznacza to, że w posiłkach należy unikać produktów zawierających dużą ilość laktozy ( pełne mleko, śmietanki, czy inny nabiał).

Alergia na białka mleka krowiego.

Jeśli dziecko ma zdiagnozowaną alergie na mleko krowie i jest karmione mlekiem modyfikowanym, najpierw należy zmienić mleko na Specjalne mleko HA np. Hipp HA. Jeśli objawy alergii dalej będą występować należy zgłosić się do lekarza, który wystawi receptę na specjalne mleko – są to z reguły hipoalergicznym preparatem zawierającym hydrolizat kazeiny. Większość tego typu mieszanek niestety nie ma zbyt dobrego smaku, jednak małe dzieci potrafią przyzwyczaić się do tego smaku. Jeśli dziecko jest karmione piersią – mama musi ze swojej diety wyeliminować wszystkie produkty zawierające białko krowie. Należy wtedy suplementować wapń.

Jajka

Innymi pokarmem alergizującym jest jajko. Niemowlęta mogą jeść całe jajka. Zawsze należy zwracać uwagę na to,, że jajka pochodzą z ekologicznych, sprawdzonych źródeł.

Owoce

U niektórych dzieci mogą wystąpić niepożądane reakcje układu odpornościowego na cytrusy oraz pomidory. Alergia na cytrusy, pomidory czy jagody są bardzo rzadkie – zaczerwienienie wokół ust jest skutkiem podrażnienia przez kwas owocowy i najczęściej występuje u dzieci, które mają wysypkę. Czasami dzieci mają też alergię na owoce kiwi.

Miód

Miód nie powinien być podawany dzieciom poniżej roku. Wynika to z możliwości spożycie występującej w miodzie bakterii Clostridium botulinum może spowodować u niemowląt (poniżej pierwszego roku życia) chorobę zwaną Botulinizmem.

Orzechy

U dzieci które mają atopowe zapalenie skóry istnieje większe ryzyko alergii na orzechy. Więc u rozszerzenie diety o orzechy należy skonsultować z pediatrą.

Orzeszki ziemne, produkty z nich, orzechy z innych drzew orzechowych, takie jak orzech włoski czy orzechy laskowe, mogą wywoływać silną reakcję alergiczną (anafilaktyczna reakcja), która bardzo rzadko może zagrozić życiu, dlatego należy zachować ostrożność.

U dzieci bez objawów alergii można spróbować podać masło orzechowe.

Orzechy w całości lub posiekane można zacząć podawać dopiero dzieciom powyżej 5 roku życia – z powodu ryzyka zakrztuszenia.

Gluten

Gluten znajduje się w zbożach- pszenicy, życie, jęczmieniu, Pokarmy zawierające gluten powinny być podawane w okolicach szóstego miesiącach życia.

Czasami zdarza się alergia na gluten, Z reguły dzieci wyrastają z tej alergii w okolicach 3 – 4 roku życia należy od czasu do czasu testować podawanie tego typu produktów.

W przypadku glutenu istnieje jeszcze choroba zwana celiakią. Zdiagnozować ją można tylko przez specjalistyczne badania z krwi. W tym przypadku bezwględnie należy unikać wszystkich produktów zawierających gluten. Wtedy zamiast kaszek pszennych, orkiszowych należy podawać kaszki jaglane , owsiane bezglutenowe kukurydziane czy z tapioką .