Sezon truskawkowy w pełni i możesz zastanawiać się czy ten owoc można bezpiecznie włączyć do diety Twojego dziecka. Jakie ryzyka lub korzyści mogą się z tym wiążą? Nam dorosłym w większości ten owoc smakuje i jest nieoderwalne związany z początkiem lata.
Niestety na chwilę obecną nie ma zbyt wielu badań dotyczących wpływu spożywania truskawek przez nasze maluchy. Z informacji do których udało mi się dotrzeć wynika, że:
Truskawki są źródłem witaminy C, błonnika pokarmowego. Błonnik ten może być bardzo pomocny w przypadku dzieci, które piją mleko modyfikowane i mają kłopoty z zaparciami. Ponadto owoce te zawierają związki bioaktywne przeciwutleniacze i antynowotworowe.
Warto jednak przeanalizować klika ryzyk:
- Truskawki mają różną wielkość, w tym takich których szerokość przekracza nawet 5 cm co może przyczynić się do zakrztuszenia lub udławieniem się większym kawałkiem. Tak więc oczywistym rozwiązaniem jest pokrojenie owoców na mniejsze kawałki lub przygotowanie puree.
- Co do alergii to nie jest to owoc należący do najbardziej alergizujących produktów takich jak orzeszki ziemne, pszenica, jajka, czy mleko. Innymi słowy jest mało prawdopodobne, aby dziecko, które po raz pierwszy spróbuje truskawek doświadczyło wstrząsu anafilaktycznego. Zdarzają się przypadku wystąpienia wysypki na skórze dziecka po kontakcie z owocem, jednak w większości jest to podrażnienie związane z reakcją skuty na kwaśny sok.
Warto tu jednaj wspomnieć, że część producentów truskawek może stosować różne środki ochrony roślin przed szkodnikami i to może wywołać alergię u naszych pociech, aby sobie z tym poradzić warto zaopatrywać się w owoce u sprawdzonych sprzedawców najlepiej z upraw ekologicznych, a przed podaniem do spożycia bardzo dokładnie je umyć.
Wprowadzanie truskawek do diety malucha możemy zacząć po ukończonym piątym miesiącu jeśli dziecko spożywa już pokarmy stałe. Zaczynamy od niewielkich ilości jednej lub dwóch łyżeczek owocowego puree, ewentualnie pokrojonego w drobne paseczki. Po kilku próbach możemy zwiększyć ilość, jednak nie przekraczajmy objętości wielkości piąstki naszego malucha.
W przypadku każdego nowego pokarmu, o który rozszerzasz dietę dziecka, jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości lub pytania porozmawiaj z pediatrą, który będzie w stanie na nie odpowiedzieć i udzieli wyczerpujących wskazówek.