Reflux niemowlęcy

Refluks jest spowodowany słabą zastawką w górnej części żołądka, która powstrzymuje cofanie się treści pokarmowej do przełyku. Objawami refluksami są wymioty i zgaga. Niektóre dzieci rodzą się ze słabą zastawką ale niektóre zwracają nadmierną ilość pokarmu z powodu refluksu. Regularne wymioty, brak apetytu, nieprzybieranie na wadze, utrata wagi, płacz po posiłku. Jeśli masz podejrzenie refluksu u dziecka koniecznie skonsultuj się z pediatrą. Refluks może być także objawem alergii pokarmowej, szczególnie jeśli w rodzinie występuje tego typu problem.

Jeśli Twoje dziecko ma zdiagnozowany refluks:

-po każdym posiłku trzymaj dziecko w pozycji pionowej przez około 20 minut,

-podniesienie wezgłowia łóżeczka dziecka o kilka cm poprzez podłożenie cienkich książek, pod nogi tak aby grawitacja pomagała zatrzymać pokarm w żołądku,

-karmić dziecko częściej ale mniejszymi porcjami,

– jeśli maluszek nie jest karmiony piersią można mu podać mleka dla dzieci z refluksem np Hipp AR – Dodatek naturalnego składnika, mączki chleba świętojańskiego, nadaje ekologicznemu mleku HiPP AR odpowiednio gęstą konsystencję oraz sprawia, że mleko pozostaje w żołądku. Ogranicza to cofanie się pokarmu do przełyku (refluks), a tym samym zmniejsza ulewaniE. Podanie takiego mleka należy skonsultować z pediatrą.

W większości przypadku rozszerzenie diety pomaga i refluks maleje.